Hoe maak je een online SWOT-analyse

SWOT-analyse Wat doe je als je een online strategie wilt implementeren zoals bijvoorbeeld een nieuwe website? Je maakt dan een SWOT-analyse. Een SWOT-analyse is een analyse van je onderneming, project of online activiteiten. In dit geval dus je online activiteiten. SWOT staat voor Strenghts, Weaknesses, Opportunities en Threats.

In dit document leer je hoe je een goede SWOT-analyse maakt. Een SWOT analyse kun je maken door de vier componenten (SWOT) in een matrix naast elkaar te zetten en elke component apart in te vullen. Een SWOT analyse is alleen zinvol als je kritisch naar jezelf kijkt en alleen de meest belangrijke zaken vermeld.

Strenghts -  Weaknesses. (Sterktes-Zwaktes) Dit zijn twee factoren die binnen je controle liggen. Meestal gaat het hier om je website of meerdere websites. Het doel moet zijn om je strenghts te verbeteren ten voordele van je weaknesses. Vragen die je jezelf kunt stellen zijn: krijg ik positieve of negatieve reacties van mijn lezers? Hoe is het verloop van mijn website personeel? Een aantal voorbeelden van interne factoren zijn:

  • Zit de website technisch goed in elkaar en heb je gekwalificeerd personeel om de website te onderhouden;

  • Wat zijn de activiteiten op de website: klikken de bezoekers vaak door naar andere pagina’s, worden whitepapers wel of niet gedownload. Gegevens over bezoekersactiviteiten kunt u vinden in uw website-statistieken. Mocht u geen statistieken hebben dan kunt u gebruik maken van de gratis tool ‘Google Analytics’;
  • Is “online” een integraal onderdeel van de bedrijfsvoering of hangt het er maar een beetje bij;
  • Hoe is de kwaliteit van de geschreven content van uw website;
  • Hoe hoog is de bounce rate. De bounce rate is het percentage bezoekers dat al weer afhaakt na het zien van de eerste pagina.

Opportunities – Threats. Dit zijn de factoren die buiten je controle liggen zoals de markt. De uiteindelijke kracht is om de opportunities die de markt biedt te koppelen aan de sterke kanten (strenghts) van je onderneming. Een aantal voorbeelden van externe factoren zijn:

  • Google. Je pagerank daalt of stijgt onverwacht;
  • Je krijgt minder bezoekers op je website doordat de concurrent een nieuw product heeft uitgebracht;
  • Welke nieuwe trends zijn er waarneembaar;
  • Virus- en wormaanvallen op je website (buiten de landsgrenzen);
  • Hoe belangrijk is offline voor het project.

Bovenstaande opsommingen zijn slechts een greep uit meerdere. Je kunt er voor jouw specifieke situatie vast meer verzinnen. Naast het maken van een SWOT analyse is het online erg belangrijk om een concurrentie-analyse te maken. Een concurrentieanalyse is natuurlijk altijd belangrijk maar in de online wereld is het ook nog eens erg simpel. Bij een online concurrentieanalyse kun je makkelijk spieken bij je concurrent en kijken wat zij goed of minder goed doen. Daarop kun jij uiteindelijk effectief inspelen. Zaken die in een concurrentieanalyse naar voren komen zijn:

  • Usabilty van de website van de concurrentie. Wat kun jij op dit gebied van je concurrent leren;
  • Hoe hoog scoort je concurrent in google en welke sites zijn naar je concurrent gelinkt;
  • Wie zijn de klanten van mijn concurrenten;
  • Welke producten of services verkopen mijn concurrenten.
  • Hoe ziet de Homepage van mijn concurrent eruit.

De matrix analyse maakt het makkelijk om de interne en externe factoren met elkaar te confronteren. Je kunt deze integreren in het online marketing of online business plan.

Stem of voeg toe aan:  Plaatsen/stemmen op NUjijPlaatsen/stemmen op eKudosPlaatsen/stemmen op MSN ReporterPlaatsen/stemmen op DiggToevoegen aan SymbalooStumble it!Voeg dit artikel toe aan Del.icio.usVoeg toe aan je Google bladwijzersAbonneer je op de RSS-feed van deze site

5 reacties op “Hoe maak je een online SWOT-analyse

  1. Dit is toch meer een algemeen verhaal. SWOT analyses kun je overal voor gebruiken. In deze post worden wel leuke voorbeelden genoemd

  2. Hans Keeren

    Ik ben het met je eens dat je SWOT analyses overal voor kunt gebruiken. Ik heb alleen specifiek het woord online genomen omdat bij online de concurrentie-analyse wat makkelijker te doen is. Er zijn nog veel meer voorbeelden te noemen maar ik ben blij dat je ze leuk vind.

  3. Ben

    Had mooi geweest als je een voorbeeld van de confrontatie had weergegeven. Nu zullen veel lezers denken: en toen?

  4. Hans Keeren

    Ben, ik vond dat de voorbeelden voor zichzelf spraken. Maar je hebt inderdaad een goed punt.

  5. Alison

    Deze beknopte uitleg van de SWOT – en concurrentie analyse is een uitstekende tool om snel en eenvoudig een blue-print te maken van je organisatie. Door de sterktes en zwaktes tegenover de kansen en bedreigingen in een matrix te plaatsen, kan je binnen een beperkte tijd toch snel een goed beeld krijgen op welke punten je organisatie excelleert en waar er nog verbeterpunten liggen.
    Ervaring leert dat de meeste analytische management tools erg time-consuming zijn en het uiteindelijke een hoop ‘wollige’ informatie als eindconclusie geeft.
    Een simpele SWOT kan vaak snel en praktisch toepasbaar zijn zonder dat het een overload aan inspanningen kost. Bovenstaande beschrijving leent zich hier uitstekend voor.

Plaats een reactie